• Sztućce ułożone pod kątem 90° oznaczają, że masz przerwę w jedzeniu. Tak pozostawionego talerza obsługa restauracji nie zabierze ze stolika.

 • Sztućce ułożone równolegle oznaczają, że skończyłeś już posiłek. Mamy nadzieję, że smakował! Obsługa restauracji zabierze talerz tak szybko jak będzie to możliwe.

 • Kiedy skończysz posiłek skrzyżuj sztućce na talerzu, a obsługa doliczy 5 złotych do Twojego rachunku. Tylko tyle kosztuje ciepły obiad dla jednego z 700 000 polskich dzieci, które nie jadają go regularnie.

W Polsce, ponad 700 000 dzieci nie jada codziennie ciepłego posiłku.
Wystarczy symboliczny gest poparty symboliczną kwotą, żeby to zmienić.
Chcemy wypromować nowy układ sztućców na talerzu, który powie obsłudze restauracji, że skończyłeś posiłek i że chcesz za pośrednictwem restauracji przekazać 5 złotych, które zasilą konto PCK Godne Dzieciństwo.

Bardzo Dobre Maniery są cenione w:

   Zapraszamy do zapoznania się z restauracjami, które biorą udział w Bardzo Dobrych Manierach.
   Każda restauracja może stać się Bardzo Dobrą. Wystarczy skontaktować się z nami i zapoznać z zasadami.

   Szukaj Wyczyść

   Każdy może nam zasugerować restaurację do włączenia do akcji Bardzo Dobre Maniery. Wpisz nazwę i adres strony restauracji na Facebook’u poniżej i kliknij “wyślij”, a my niebawem skontaktujemy się z nimi i zrobimy co w naszej mocy aby wszystko odbyło się szybko i sprawnie.

   Niestety, nie znaleźliśmy wyszukiwanej przez Ciebie restauracji. Niestety, oznacza to, że nie bierze ona udziału w Bardzo Dobrych Manierach. Głowa do góry! Wpisz jej nazwę oraz adres jej strony na Facebook’u a my postaramy się ją włączyć!

   Dziękujemy za sugestię! Niebawem skontaktujemy się z restauracją.
   Jak widać pomagać można na wiele sposobów. Każdy z nich jest Bardzo Dobry!
   Możesz jeszcze pochwalić się swoim znajomym, że w taki sposób aktywnie wsparłeś Bardzo Dobre Maniery.

   Jeżeli chcesz wesprzeć Bardzo Dobre Maniery, zapoznaj się z materiałem informacyjnym, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Klikając w ikonę po lewej stronie, ściągniesz niewielki dokument przedstawiający szczegóły Bardzo Dobrych Manier - zapraszamy do dzielenia się nim ze znajomymi restauratorami. To od nich zależy powodzenie Bardzo Dobrych Manier! Alternatywnie, obejrzyj krótki infograficzny film, który w lekki i przyjemny sposób wyjaśnia dlaczego Bardzo Dobre Maniery są aż tak ważne i udostępnij go swoim znajomym używając #bdbmaniery.

    

   Znani ilustratorzy wspierają Bardzo Dobre Maniery

   Bardzo Dobre Maniery mają kolejnych ambasadorów: popularni ilustratorzy i rysownicy stworzyli dla nas unikalną serię podkładek-kolorowanek ze skrzyżowanymi sztućcami.

   Tomek Leśniak - autor serii komiksów z Jeżem Jerzym, Przemek Truściński, Rafał Szczepaniak, Andrzej Wieteszka, Piotr Zawałło, Magda Estera Łapińska i Zuzanna Szczukowska swoimi pracami zachęcają do wspierania Bardzo Dobrych Manier. Zobacz, jak mówią o swoim zaangażowaniu:

   Dla dzieci

   Chcesz sprawić radość dzieciom? Ściągnij kolorowanki i wydrukuj w domu – nauczysz swoje pociechy jak można pomóc innym i pokażesz pełen serca świat Bardzo Dobrych Manier PCK.

   Zaglądaj też na stronę www.bazgroszyt.pl - trzy wzory kolorowanek przygotowane przez Magdę Esterę Łapińską będą dostępne wyłącznie tam! Dzięki współpracy z portalem Bazgroszyt.pl dostaliśmy także dwie specjalne kolorowanki z Kredziakami.

   Pobierz Bardzo Dobre Kolorowanki: 12 wzorów w pliku PDF

   Pobierz kolorowanki z Kredziakami od bazgroszyt.pl: 2 wzory w pliku PDF

    

   Dla szkół

   Kolorowankom towarzyszy scenariusz zajęć dla uczniów szkół podstawowych z klas I-III. Autorką scenariusza Bardzo Dobrej Lekcji jest Justyna Lorenc, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.

   Jeśli chcesz zrealizować takie zajęcia w swojej szkole lub podczas wakacyjnych zajęć dla najmłodszych, daj znam znać – mamy na ten cel specjalną pulę podkładek-kolorowanek :)

   Pobierz scenariusz Bardzo Dobrej Lekcji: plik PDF

   • § 1

    Jak długo ma działać program Bardzo Dobre Maniery?

    Bardzo Dobre Maniery nie są jednorazową zbiórką funduszy. To program, który Polski Czerwony Krzyż ma nadzieję realizować i rozwijać w kolejnych latach. Nowe restauracje mogą się w każdej chwili przyłączyć i w wybranym przez siebie momencie wycofać z programu.

   • § 2

    Jak mamy doliczyć 5 zł do rachunku? Co z podatkami?

    5 zł nie jest dosłownie doliczane do rachunku. Klient otrzymuje do podpisania oświadczenie o przekazaniu darowizny w kwocie 5 zł na konto PCK za pośrednictwem restauracji. Ta kwota nie jest opodatkowana i nie jest rejestrowana na kasie fiskalnej, a dowodem jej przekazania przez klienta jest właśnie oświadczenie.

   • § 3

    Czy klienci mogą przekazać 5 zł także płacąc kartą? Jak w tej sytuacji rozliczyć wpłaty?

    Darowizny mogą być wpłacane i gotówką, i kartą. W obu przypadkach klient podpisuje oświadczenie, a kwota darowizny nie jest doliczana do rachunku. Jedyna różnica jest taka, że w przypadku płatności kartą, restauracja – aby opłacić koszt działania terminalu do kart płatniczych – zatrzymuje kilka-kilkanaście groszy z każdej darowizny. Mamy nadzieję w przyszłości rozwiązać tę trudność we współpracy z dostawcami terminali.

   • § 4

    Skąd mam pewność, że pieniądze trafią na konto PCK?

    Każde oświadczenie podpisywane przez klienta jest numerowane. PCK notuje ilość i numery oświadczeń przekazywanych do poszczególnych lokali. Na podstawie ilości podpisanych oświadczeń restauracja rozlicza się z Polskim Czerwonym Krzyżem.

   • § 5

    Czy program Bardzo Dobre Maniery nie wpłynie na zmniejszenie napiwków?

    Nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują, że obecność programu Bardzo Dobre Maniery w restauracjach nie ma wpływu na ilość i wysokość napiwków. Klienci są świadomi, że darowizna dla PCK nie jest zamiennikiem napiwku. Z kolei dla obsługi, która staje się swego rodzaju ambasadorem Bardzo Dobrych Manier, jest to okazja do kontaktu z klientami, która może zaowocować nawet większą ilością napiwków.

   • § 6

    Nie odpowiadają mi materiały promocyjne. Czy istnieje możliwość zaprojektowania np.: podkładek specjalnie dla mojej restauracji?

    Możemy zaprojektować podkładki, wkładki do menu oraz standy na stoliki, dodając do nich logo restauracji. W takiej sytuacji restauracja zobowiązuje się do pokrycia kosztów druku materiałów.

   • § 7

    Jak długo muszę korzystać z materiałów promocyjnych?

    Restauracja, na podstawie porozumienia podpisanego z PCK, ma obowiązek korzystania jedynie z pierwszej partii materiałów dostarczonych przez PCK. Dalsza komunikacja promocyjna w restauracji nie jest obowiązkowa, jednak zachęcamy do korzystania (choćby tylko okresowego) z podkładek, eksponowania naklejek na drzwiach - dzięki temu każdy klient będzie wiedział, że dana restauracja bierze udział w akcji.

   • § 8

    Kiedy moja restauracja znajdzie się na stronie www i profilu Facebook Bardzo Dobrych Manier?

    Zależy nam na tym, aby każda z restauracji biorących udział w programie mogła pokazać się z jak najlepszej strony. Dlatego po podpisaniu porozumienia i otrzymaniu materiałów promocyjnych restauracja przesyła mailowo zdjęcia tychże materiałów wyeksponowanych w restauracji. W pierwszym możliwym terminie umieścimy dane restauracji na stronie internetowej. Poinformujemy także o terminie umieszczenia restauracji na naszym fan page’u.

   • § 9

    Kto będzie „zajmował się” moją restauracją?

    Obecnie koordynacją programu zajmuje się Zarząd Główny PCK. Wyznaczone przez niego osoby opiekują się danymi restauracjami.

   • § 10

    Mam inne pytania związane z programem Bardzo Dobre Maniery. Komu mogę je zadać?

    Jeśli Państwa restauracja nie bierze jeszcze udziału w programie, najlepiej wysłać wiadomość na bdbmaniery@pck.org.pl lub poprzez Facebook na facebook.com/bdbmaniery. Restauracje biorące udział w programie otrzymują dane kontaktowe do osoby, która jest ich opiekunem po stronie Zarządu PCK. Do tej osoby można kierować wszystkie pytania.

   • § 11

    Jak rozliczać się z PCK, tzn. jakie informacje wysyłać i kiedy?

    Restauracja, podpisując porozumienie z PCK, zobowiązuje się do dokonywania przelewu na konto PCK raz w miesiącu. Z każdą restauracją PCK kontaktuje się co najmniej raz w miesiącu, aby sprawdzić ilość wpłat oraz przypomnieć o rozliczeniu się z nich.

   Bardzo Dobre Maniery wprowadzane są dzięki zaangażowaniu: